O mně

Příběh jedné

ZNAČKY

sketchBlock

Tato značka pro ručně šité bloky, diáře a knihy vznikla během mých školních let v letech 2012 až 2015, aby kdokoliv mohl zapsat svou myšlenku nebo nápad a posunout se díky tomu v životě dál. Každá myšlenka má sílu, která muže změnit nás nebo naše prostředí, ve kterém žijeme.

Kniha neznamená jen list popsaného papíru. Je to nástroj, který lidé berou každý den do rukou, aby mohli objevovat nové příběhy, učit se, poznávat a přemýšlet jinak.

začátky

Jmenuji se Tomáš Protiva a narodil jsem se v roce 1991. Stejně jako mnoho dalších jsem i já neměl začátky snadné, neboť odmala jsem měl zdravotní problémy. K tomu se přidaly další těžkosti jako dysgrafie, dyslexie, dyskalkulie... S tímto těžkým batohem jsem vyrazil do života, přičemž jsem stále na cestě…

Školní léta

Škola byla pro mě hotové peklo díky problémům s učením. S tím mi pomohli hodně rodiče i osobní asistent, kterého jsem ve škole měl do 5. třídy.

Kvůli problémům ve škole jsem nevěděl, jakým směrem dalšího vzdělávání se vydat. Nastoupil jsem tedy na speciální školu, která se zaměřovala na problémy s učením a kde byl obor „Knihařské práce a vázání knih“. Já v té době knihy nečetl a nic mi neříkaly. Neměl jsem sebevědomí a nezajímalo mě nic.

Při škole jsem se seznámil s programem osobního rozvoje metody Reuvena Feuersteina s názvem „Učíme se učit se“ pod vedením PaeDr. Evy Váňové. Díky tomuto kurzu jsem začal pracovat jak na sobě, tak i na metodách svého vzdělávání, ve kterém jsem v počátcích příliš nevynikal. Tento kurz mě donutil dělat pokroky, začal jsem číst knihy a opět kreslit.

Poté jsem se zkusil přihlásit na Odbornou střední školu polygrafickou, kam jsem byl přijat a opět nastoupil na knihaře, abych své vzdělání v tomto oboru prohloubil a zlepšil. Poté jsem nastoupil na obor Reprodukční grafik, který jsem úspěšně absolvoval.​

Spolupracuji s organizací Učíme se učit se, zaměřující se na osobní rozvoj.

Už přes 13 let jsem dlouholetým studentem metody Feuerstein.

http://www.ucime-se-ucit.cz/uvod/https://a-t-c.cz

https://a-t-c.cz

probuzení

Při docházení na kurz osobního rozvoje jsem si po delší době začal uvědomovat změny v mém jednání, kterých jsem dosáhl právě díky tomuto kurzu. Začal jsem se měnit a formovat a opět se začal zajímat o svět kolem sebe.

Začal jsem navazovat nové kontakty, poznávat sám sebe i nové věci, jež mě mohou posunout dál. Kurz mě také naučil, že z těchto nových věcí mohu čerpat pro své vlastní zdokonalování.

Opět jsem se pustil do návrhu a nákresů a začal jsem i naplno číst knihy. Začal jsem propojovat bločky a diáře s oborem, kterému jsem se tak naplno od svých studentských letech věnoval, tedy knihařině a grafice.

Důležité je začít sám ze sebou!

I když je cesta těžká a dlouhá, musíš věřit hlavně v sebe a pak úspěch přijde. Kdykoliv mi skončila škola, já se dále vzdělával v tom, co mě zajímalo a bavilo. V současné době se snažím podnikat a osobnostně se rozvíjet, zajímá mě právě podnikání, čtu různé knihy, sleduji různé přednášky s kouči z oborů, kterými se chci zabývat. Přečetl jsem biografii o zakladateli firmy Apple Steve Jobsovi, která mě tak nadchla, že jsem se začal zaměřovat na biografie lidí, kteří začali zcela od nuly a dosáhli vrcholu díky tomu, že věřili v sebe a svůj sen.

Díky tomu je dnes na světě spousta prostředků a produktů, které dnes známe, a které změnily náš svět. Tímto směrem se může vydat kdokoliv z nás. Stačí jen nemít strach a vykročit správným směrem. Pak nás může těšit vědomí, že jsme tu po sobě něco zanechali, něco, co pomáhá druhým lidem v jejich rozletu i v práci.

Doporučuji zaměřit se na knihy a věci či lidi, se kterými chci ve své práci uspět nebo hledáte-li inspiraci a způsob, jak být ve své práci spokojeni. Vše, co hledáme, je kolem nás. Stačí udělat první krok…

cíl

Přes všechny těžké překážky, které jsem překonal a které mě ještě čekají, se mi povedlo pár věcí z onoho příslovečného batohu na mé cestě vyložit a navždy je odstranit…

Tudíž jsem si položil otázku, proč bych i já, navzdory těmto překážkám, nemocem a handicapu, nemohl také něco vybudovat a přispět do toho světa něčím, co by lidem pomohlo a měli třeba stále při ruce.

Ruční diáře a bločky se super designem, který bude lidi inspirovat a motivovat, aby své myšlenky a nápady nezapomínali a dotahovali do konce!

Každá myšlenka nebo nápad má v sobě obrovskou energii, která, pokud se správně aplikuje, má potenciál posouvat tento svět stále vpřed. Proto jsem založil značku sketchBlock (návrh do bločku) a k ní bych rád do budoucna přidal i knihařskou dílnu, protože kniha a diář se nikdy nevybijí a texty v nich se nesmažou. Kdokoliv bude mít zájem a nápad, jak knihy a diáře dále vylepšovat a rozvíjet, a bude chtít sdílet stejnou filozofii, knihárny, budu více než rád, pokud mě budete kontaktovat.